MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

KAŻDY jest INNY
WSZYSCY jesteśmy RÓWNI!!!

3 grudnia na całym świecie obchodzony
jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Ma ono na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami , upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.
        W tym roku szkolnym obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole odbyły się w piątek 2 grudnia 2022r. Uczniowie przyszli do szkoły w ubraniu w kolorze żółtym na znak szacunku i wyrozumiałości dla osób niepełnosprawnych. Te osoby inaczej niż my odbierają świat. Mimo dużej chęci posiadania kolegów i koleżanek , nie potrafią właściwie zrozumieć tego, co inni do nich mówią..Zwykła rozmowa to dla nich zagadka na miarę kalamburów. Ważne jest abyśmy pamiętali, że są to osoby, które mają takie same potrzeby jak każdy z nas.
        W klasie 2 c dowiedzieliśmy się jakie występują rodzaje niepełnosprawności, jakie prawa mają osoby niepełnosprawne, jak zachować się w stosunku do nich, czego tak naprawdę takie osoby potrzebują. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, filmiki edukacyjne, wykonaliśmy quiz wiedzy na temat stosownego zachowania wobec niepełnosprawnych, oraz plakat oraz przenieśliśmy się w świat zmysłów.

Dziękujemy za to pełne refleksji spotkanie.
DOBRZE BYĆ RAZEM