WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

logosp10
Już w najbliższą środę, 25 września 2019 roku odbędą się w naszej szkole WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO.
25 września 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim wybiorą nowy Samorząd Uczniowski, a w tym swojego Przewodniczącego Samorządu w roku szkolnym 2019/2020.

Warto pamiętać, że SAMORZĄD UCZNIOWSKI  jest jednym z organów szkoły.
Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły a zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym.
Samorząd może przedstawiać radzie szkoły, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły lub placówki. Mogą one dotyczyć:
1) prawa do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami;
2) prawa do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
3) prawa do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;
4) prawa redagowania i wydawania gazety szkolnej;
5) prawa organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem;

W dniu głosowania uczniowie wybiorą również Szkolnego Rzecznika Praw Dziecka.

A kim jest RZECZNIK PRAW UCZNIA?
Rzecznik zajmuje się wszystkimi sprawami związanymi z przestrzeganiem praw ucznia w Naszej szkole. Do niego możecie się zwrócić ze wszystkimi skargami, zażaleniami, problemami – on jest właśnie po to, aby Was uczniowie wysłuchać.

ZADANIA RZECZNIKA PRAW UCZNIA:
- Dbanie o przestrzeganie praw ucznia.
- Proponowanie nowych zapisów dotyczących praw ucznia w szkolnym statucie.
- Rozwiązywanie konfliktów między uczniami i między uczniami a nauczycielami.
- Reprezentowanie ucznia w przypadku złamania jego praw.
- Upowszechnianie znajomości praw ucznia w szkole.

Głosować można na:
- Panią Izabelę Bieniek