PROJEKT "KAMIENIE PAMIĘCI"

EDYCJA XII
Kamienie Pamięci – edycja XII

​Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim
uczestniczą w projekcie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

Projekt służy szerszemu przypomnieniu historii lokalnych bohaterów. „Kamienie” są metaforą trwałości naszej pamięci o tych osobach. Pragniemy utrwalić ich imiona, by przypomnieć, że historię często tworzą zwykli ludzie. W tym w roku szkolnym są nimi opozycjoniści, bohaterowie okresu stanu wojennego w Polsce.

Realizacja projektu przybliżyła sylwetki ludzi – bohaterów działalności demokratycznej 1981- 1983 w Piotrkowie Trybunalskim. Księdza – Remigiusz Wysockiego, nadal aktywnie uczestniczącego w życiu miasta i zapisującego kolejne karty w jego historii. Adwokat - Ewę Juszko-Pałubską, która odważnie broniła działaczy „Solidarności” z Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa i Koluszek. Była jedyną mecenas w Piotrkowie Trybunalskim, która broniła związkowców za darmo, a trafiali do niej, m.in. za pośrednictwem oo. Jezuitów, gdzie zostawiała swoje wizytówki.

Uczniowie naszej szkoły na bohaterów projektów wybrali księdza Remigiusza Wysockiego – kapelana NSZZ „Solidarność” oraz Ewę Juszko-Pałubską - mecenas, która broniła działaczy opozycyjnych. Naszych bohaterów połączyło miejsce – kościół oo. Jezuitów, miejsce spotkań piotrkowskiej opozycji.

Projekt realizują uczennice klasy siódmej
pod opieką nauczycieli:
Aleksandry Piekarskiej i Edyty Wróbel.