Szkoła Podstawowa nr 10
im. Mikołaja Reja w Piotrkowie Trybunalskim

PROJEKT "KAMIENIE PAMIĘCI"

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 5 =
EDYCJA XII
Kamienie Pamięci – edycja XII​Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim
uczestniczą w projekcie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. 
     
 
 
            Projekt służy szerszemu przypomnieniu historii lokalnych bohaterów. „Kamienie” są metaforą trwałości naszej pamięci o tych osobach. Pragniemy utrwalić ich imiona, by przypomnieć, że historię często tworzą zwykli ludzie. W tym w roku szkolnym są nimi opozycjoniści, bohaterowie okresu stanu wojennego w Polsce.     
 
      Realizacja projektu przybliżyła sylwetki ludzi – bohaterów działalności demokratycznej 1981- 1983 w Piotrkowie Trybunalskim. Księdza – Remigiusz Wysockiego, nadal aktywnie uczestniczącego w życiu miasta i zapisującego kolejne karty w jego historii. Adwokat - Ewę Juszko-Pałubską, która odważnie broniła działaczy „Solidarności” z Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa i Koluszek. Była jedyną mecenas w Piotrkowie Trybunalskim, która broniła związkowców za darmo, a trafiali do niej, m.in. za pośrednictwem oo. Jezuitów, gdzie zostawiała swoje wizytówki.
 
        Uczniowie naszej szkoły na bohaterów projektów wybrali księdza Remigiusza Wysockiego – kapelana NSZZ „Solidarność” oraz Ewę Juszko-Pałubską - mecenas, która broniła działaczy opozycyjnych. Naszych bohaterów połączyło miejsce – kościół oo. Jezuitów, miejsce spotkań piotrkowskiej opozycji.
 
Projekt realizują uczennice klasy siódmej
pod opieką nauczycieli:
Aleksandry Piekarskiej i Edyty Wróbel.


 
   
powrót