MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

31219B2C-AC63-454C-93EA-BD69FC7E741C

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry,
wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa
– prawa dziecka
.

20 listopada to szczególny dzień
– rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o prawach dziecka. Polska ratyfikowała Konwencję 7 czerwca 1991 roku. Co ciekawe, nasz kraj jest inicjatorem jej uchwalenia.

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Niestety, w XXI wieku nadal dochodzi do ich łamania. Dzieci często cierpią, nie mają dostępu do podstawowych dóbr, są traktowane przedmiotowo. Dlatego tak ważne jest edukowanie oraz uwrażliwianie społeczeństwa na kwestię respektowania praw dziecka.

Nauczyciele wszystkich klas w naszej szkole przygotowali specjalne lekcje, dzięki którym tematyka praw dziecka stała się dla dzieci bardziej zrozumiała. Uczniowie Ci omawiali wybrane zagadnienia Konwencji Praw Dziecka. Uczniowie omawiali konkretne prawa w odniesieniu do codziennych sytuacji. Dzieci stworzyły prace piękne kolorowe prace plastyczne,wspólne klasowe plakaty,gazetki w klasach,rozwiązywali karty pracy,gry online, obejrzeli prezentacje multimedialne oraz filmy. Wzięlismy udział w akcji  w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka razem z UNICEFEM.

W tym dniu wszyscy nie zabrakło w naszej szkole koloru niebieskiego;)