Gry planszowe a historia

p1030167
25 lutego w naszej szkole gościli pracownicy łódzkiego OBEP IPN, którzy przeprowadzili zajęcia dla gimnazjalistów.
Pan Artur Ossowski przybliżył uczniom klas 3c, 3e tematykę II wojny światowej – „Bitwę o Anglię” oraz grę „ Dywizjon 303”. To wojenna planszówka dla dwóch osób. Jeden z graczy dowodzi RAF broniącym Wielkiej Brytanii, a drugi atakuje niemieckim Luftwaffe. Zadaniem lotnictwa Trzeciej Rzeszy jest zbombardowanie Londynu, a celem lotnictwa alianckiego powstrzymanie agresora. Każdy z graczy dysponuje sześcioma różnymi samolotam,i za pomocą których prowadzi operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki rozstrzygane są przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kości.
Pan Bartłomiej Kluska spotkał się z uczniami klasy 3b, 3 d, opowiedział o jednym z najbardziej wymownych symboli upadku peerelowskiej gospodarki - kartkach. Gimnazjaliści zagrali w „Reglamentację” poznali „uroki PRL-owskiego dobrobytu” i zakupów przed zapowiedzianą wizytą gości.
Niecodzienne lekcje historii zostały połączone z dobrą zabawą.