DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

- szkolne uroczystości

Nauczycielem jest ten,
kto z trudnych rzeczy potrafi uczynić łatwe...

Dziś, 14 października 2023 roku
mija 250 lat
od utworzenia Komisji Edukacji Narodowej

– pierwszej w Polsce i zarazem w Europie państwowej centralnej władzy oświatowej.

Komisja Edukacji Narodowej została powołana do życia z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego z 14 października 1773 roku. Polska znajdowała się wówczas w niezwykle trudnej sytuacji politycznej – tuż po pierwszym rozbiorze.
               Przed tą całkowicie nową instytucją postawiono zadanie budowy systemu oświaty w Rzeczypospolitej. To właśnie Komisja Edukacji Narodowej gruntownie zreformowała polskie szkolnictwo, wprowadziła model wychowania patriotyczno-obywatelskiego oraz nowoczesny program kształcenia.
             Jej dzieło stało się wzorem dla Europy oraz inspiracją dla następnych pokoleń Polaków, szczególnie w trudnych czasach zaborów.

Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem P. Moniki Klęski
przygotowali montaż słowno-muzyczny,
który stał sie niewątpliwie podziękowaniem
dla naszych Nauczycieli
za codzienne serce, które wkładają w swoją pracę.