,,Do Grającej Szafy Grosik Wrzuć..."

img_4156
Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto nauczycieli oraz pracowników oświaty. Z tej okazji na szkolnej scenie odbyła się uroczystość, podczas której wybrzmiały życzenia dla pracowników Szkoły Podstawowej Nr 10, złożone przez Panią Dyrektor W.Matuszczyk, Przewodniczącą Rady Rodziców i Samorząd Uczniowski.
Zaproszeni goście mieli okazję stać się  widzami spektaklu przygotowanego przez uczniów klasy IIIc i IIId pod kierunkiem p. A. Kubackiej i p. K. Koziorowskiej. Mottem spotkania był werset piosenki "Do grającej szafy grosik wrzuć". Dziś już niewiele osób pamięta, czym były grające szafy, wyparte obecnie przez nowoczesne urządzenia służące do odtwarzania muzyki. A to nie tylko muzyczny sprzęt, a przede wszystkim świadek wielu narracji, różnych emocji. Widzowie przenieśli się do kawiarni, w których bawiono się przy dźwiękach piosenek autorstwa takich mistrzów słowa jak Jeremi Przybora, czy Wojciech Młynarski.
       Aktorzy udowodnili, że piosenka to mały dramat, bowiem w dwóch, trzech minutach trzeba zawrzeć pełną historię, przedstawić czyjś los. Muzyka, piosenki, nawet jeśli nie jesteśmy muzykalni, towarzyszą nam bez końca, jak refren...Bo, jak napisał W. Myśliwski : "Gdy słowa już daremne, myśli daremne, a wyobraźni nie chce się już wyobrażać, jeszcze tylko muzyka. Jeszcze tylko muzyka na ten świat, na to wszystko".