Czytaliśmy „zakazane książki”…

dsc_0129
Miesiąc Bibliotek Szkolnych to czas, kiedy w rozmaity sposób popularyzujemy czytelnictwo i zachęcamy do spotkań z książką.

Uczniowie klas III gimnazjum pod opieką nauczyciela bibliotekarza – Edyty Wróbel, przygotowali spotkanie z „zakazaną książką”. W trakcie tego niecodziennego „radez-vous” przypominali słuchaczom literaturę, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana z bibliotek lub kontrowersyjna.
Spotkanie było okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcenia do czytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej, itp. Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.
Na liście zakazanych książek znalazły się, m.in. „Biblia”, „Czerwony Kapturek” - baśń braci Grimm, „Buszujący w zbożu” J.D. Salingera, seria o „Harrym Potterze” J. K. Rowling, „Folwark zwierzęcy” G. Orwella.