DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września 2022 r.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.“

Maria Konopnicka

Słowa Marii Konopnickiej były mottem tegorocznego męskiego czytania dla najmłodszych, które odbyło się dziś w naszej szkole. Uczniowie klas I-II słuchali tekstów interpretowanych przez panów nauczycieli oraz uczniów klas ósmych. Wśród lektur znalazły pozycje autorstwa Marii Konopnickiej: „Na jagody”,
„O krasnoludkach i o sierotce Marysi”.
       Doceniając literacki dorobek pisarki oraz jej wkład w działalność patriotyczną, Sejm ustanowił rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej. Szczególne miejsce wśród dokonań literackich Konopnickiej zajmuje twórczość dla dzieci – jej bajki, baśnie i wiersze: „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Stefek Burczymucha" czy „Zima zła” zna każde polskie dziecko. Do najmłodszych zwracała się bez charakterystycznego dla jej epoki nieznośnego dydaktyzmu. Jak sama pisała, nie było jej zamiarem nauczanie czy też bawienie dzieci – chciała po prostu „śpiewać z nimi”.

obchodzony 29 września odnosi się
do urodzin Janiny Porazińskiej.
Ma na celu promocję lektury i głośnego czytania.

Bardzo dziękujemy Pani Edycie Wróbel oraz wszystkim,
którzy zaangażowali się w głośne czytanie najmłodszym uczniom naszej szkoły.